V souvislosti s epidemií koronaviru se mezi lidmi často objevují názory, že si platí zdravotní pojištění a v případě obtíží se tak o ně musí postarat stát. Suma, kterou průměrně vydělávající člověk za celý život na pojištění zaplatí, však může při pobytu v nemocnici padnout už za několik dní. V nedělní Partii na televizi Prima na to upozornili hejtman Jihočeského kraje a lékař Martin Kuba (ODS) a ředitel pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.
„Já když opomenu to, jak mi nadávají antivaxeři na sociálních sítích a vyhrožují od zastřelení po všechno možné, tak mi tam často píšou: Já si platím zdravotní pojištění a vy se o mě kdykoli musíte postarat. Prosím všechny, ať si spočítají, kolik za celý svůj život zaplatí na zdravotním pojištění,“ řekl jihočeský hejtman. „Upozorňuji všechny, že jim vyjde něco málo přes dva miliony korun,“ pokračoval Kuba.
Podle hejtmana specializovaná péče o jednoho pacienta na ARO stojí 400 až 500 tisíc korun za týden. „Klidně i denně, když tam máte hemofilika (pacient s poruchou srážlivost krve, pozn. red.) nebo někoho takového,“ doplnil ředitel motolské nemocnice Ludvík.
„Takže si ze svého zaplatíme čtyři dny na ARO a zbytek platí společnost, která funguje na tom, že ten kdo péči nečerpá, ji nechává někomu jinému,“ vysvětlil Kuba. Někteří lidé ale podle něj zapomínají na solidaritu.
„Jestli si to máme každý platit ze svého, tak lidé budou velmi překvapeni, kdyby dostali třeba infarkt, museli dostat stenty nebo bypassy a strávili týden na ARO, že za nimi někdo přijde a řekne jim: Hele, to co sis zaplatil už proběhlo v pátek, tak jak budeme postupovat?“ přiblížil Kuba.
Že na zdravotním pojištění opravdu zaplatíme kolem dvou milionů, potvrzuje propočet odvodů ze mzdy. Pokud počítáme s průměrným výdělkem, který je aktuálně 38 275 korun hrubého měsíčně, zaměstnavatel za svého zaměstnance zaplatí 3445 korun, zaměstnanec pak odvede 1723 korun.
Pokud by takový zaměstnanec – čistě teoreticky – vydělával stejnou částku celých 40 let pracovního života, odvede na zdravotním pojištění necelých 2,5 milionu korun.
Na průměrnou mzdu však 60 procent zaměstnanců v Česku nedosáhne. Lepším ukazatel je proto takzvaný medián mzdy, který byl podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) za druhé čtvrtletí letošního roku 32 408 korun hrubého měsíčně. V takovém případě jsou odvody na zdravotní pojištění logicky ještě menší, a to zhruba 2,1 milionu korun za 40 let chození do práce.
Výše uvedené částky navíc platí pouze v případě, že nikdy nebudete například na dlouhodobé nemocenské nebo registrováni na Úřadu práce.