Poblíž texaského hlavního města Austinu by mělo příští rok vyrůst na 100 domů z 3D tiskárny. Má být udržitelným řešením bytové krize ve Spojených státech. Lídr v oblasti velkoplošného 3D tisku ICON nedávno oznámil spolupráci s jedním z nejvýznamnějších developerů v zemi – společností Lennar. Chtějí vybudovat největší čtvrť vytištěných domů na světě.
Sto jednopodlažních domů podle návrhů světoznámé architektonické kanceláře Bjarke Ingles Group vytiskne velkoformátová tiskárna Vulcan pomocí hybridního cementu Lavacrete. Domy by tak měly být podle společnosti odolné, energeticky úsporné a postavené rychleji než při použití konvenčních stavebních metod s menším množstvím odpadu. Technologie prý umožňuje větší svobodu návrhu, přičemž by stavební projekty měly dodržet časový harmonogram i rozpočet.
Technologie umožňuje postavit domy až do velikosti 279 metrů čtverečních. Podle společnosti ICON vydrží stavba postavená pomocí hybridního cementu Lavacrete i extrémní počasí, což může být přínosem v případě přírodních katastrof. Firma již vytiskla 24 domů na území Spojených států a v Mexiku, což je podle samotné společnosti nejvíce, co kdy která technologická firma postavila.
Loni v létě se podle New York Post stal z bezdomovce Tima Shea první člověk, který se ve vytištěném domě ubytoval. Za jeho novým obydlím stojí právě společnosti ICON a 3D tiskárna Vulcan. Dům o rozloze 37 metrů čtverečních je součástí projektu Community First! Village v Austinu, který nabízí dostupné a trvalé ubytování v malometrážních domech lidem bez domova.
„ICON je reakcí na globální bytovou krizi,“ tvrdí spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Jason Ballard. „Naše technologie by mohla sloužit světu. Spojené státy se potýkají s deficitem asi pěti milionů nový domů,“ upozorňuje Ballard. Jeho technologie by podle něj mohla zvýšit nabídku bytů bez kompromisů v kvalitě, kráse a udržitelnosti. „A to je přesně síla naší technologie,“ dodává.