Vědcům z německého města Bonn se podařil úžasný objev. Analýzou vlasů hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena téměř 200 let po jeho smrti zjistili, jak pravděpodobně slavný umělec zemřel. Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Current Biology. Příčinu Beethovenovy smrti se přitom různí badatelé snaží odhalit už mnoho let.
Ludwig van Beethoven se narodil 16. prosince roku 1770. Za svůj život vytvořil nespočet děl, jejichž melodie jsou dnes legendární. Třeba klavírní skladbu Pro Elišku nebo 9. symfonii se závěrečným sborem Óda na radost. Světoznámý skladatel však postupně ztrácel sluch a trpěl zažívacími potížemi. Je všeobecně známo, že mnohá svá významná díla tvořil už jako hluchý. Zemřel v roce 1827 ve Vídni.
Tým vědců sekvenoval genom osmi Beethovenových vlasů a zjistil, že nejpravděpodobnější příčinou jeho smrti bylo selhání jater nebo cirhóza. To podle expertů mohlo být způsobeno řadou faktorů, například mírou Beethovenovy konzumace alkoholu.
„Zkoumali jsme možné genetické příčiny tří hlavních Beethovenových příznaků – postupné ztráty sluchu, problémů s trávicím traktem a onemocnění jater,“ vysvětlil spoluautor výzkumu Markus Nothen z Ústavu lidské genetiky Univerzitní nemocnice v německém Bonnu. Podle něj měl skladatel predispozice k onemocnění jater a v jeho vlasech byla také nalezena sekvence viru hepatitidy B.
Vědci se proto domnívají, že ke skladatelově onemocnění a následné předčasné smrti přispěla genetika, konzumace alkoholu a hepatitida B. Dodali, že zmíněný typ hepatitidy byl na počátku 19. století poměrně běžný. Autoři výzkumu však nedokázali s jistotou říci, co způsobilo ztrátu sluchu, která nakonec Beethovena zcela ohluchla.