Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová v otevřeném dopisu vyzvala předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolaovou, aby podpořila zákaz čínské sociální sítě TikTok na všech pracovních zařízeních zaměstnanců. Týkat by se podle ní měl také osobních telefonů, notebooku a dalších zařízeních, která jsou využívána k pracovním věcem.
Ke stejnému kroku se před pár dny odhodlala jiná instituce Evropské unie. „Za účelem ochrany údajů komise a zvýšení její kybernetické bezpečnosti se správní rada Evropské komise rozhodla pozastavit aplikaci TikTok na podnikových zařízeních a osobních zařízeních registrovaných ve službách komise,“ objevilo se v e-mailu, který ve čtvrtek ráno dostali zaměstnanci Evropské komise.
Smazat aplikaci mají co nejdříve, nejpozději však do 15. března tohoto roku. Pokud tak do té doby neučiní, bude jim odepřen přístup k pracovním webům a aplikacím, jako je například email nebo Skype.
„Komise je odhodlaná zajistit, aby její zaměstnanci byli dobře chráněni před stále častějšími kybernetickými hrozbami a incidenty. Je proto naší povinností reagovat na možné kybernetické nebezpečí co možná nejdříve,“ vysvětlila Evropská komise v oficiálním prohlášení.
Data do rukou komunistické strany
S podobnou vizí se krátce na to přidali představitelé Rady EU. Europoslankyně za Pirátskou stranu teď v otevřeném dopisu vyzývá ke stejnému kroku i Evropský parlament. „Jsem ráda, že mlčení kolem nebezpečnosti TikToku bylo prolomeno, a to z míst nejvyšších. Pokud umožňujeme používat TikTok na parlamentních zařízeních, vystavujeme citlivé informace riziku a ohrožujeme bezpečnost celé instituce. Čínská vláda již prokázala svou ochotu použít jakékoli prostředky nezbytné k nabourání se do vládních a evropských institucí a neměli bychom ani na okamžik pochybovat, že bude v těchto pokusech pokračovat,“ varovala Gregorová v úvodu otevřeného dopisu, který má web yookee.cz k dispozici.
„Od samého zrodu TikTok využívá všech možností sběru dat a přenáší tato data do rukou Čínské komunistické strany – respektive ani nemá na výběr. Toto množství dat získaných ze zařízení a od uživatelů v kombinaci s širokým přístupem k systému prostřednictvím aplikace představují vážnou hrozbu pro kybernetickou bezpečnost,“ dodala Pirátka s tím, že není důvod si instalovat špionážní software na svá zařízení.
Stopka ve Spojených státech
Zástupci čínské sociální sociální sítě už se vyjádřili ke kroku Evropské komise. Nadšeni rozhodně nejsou. „Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které považujeme za zavádějící a založené na zásadně mylných představách,“ řekl před pár dny webu Euractiv mluvčí sociální sítě TikTok. „Kontaktovali jsme již pracovníky Evropské komise, abychom všechny informace uvedli na pravou míru a vysvětlili, jak chráníme data 125 milionů lidí v celé EU,“ dodal.
Minulý rok v listopadu však TikTok připustil, že v čínské centrále lze získat přístup k osobním údajům uživatelů z celého světa. Toto přiznání následovalo po odhalení časopisu Forbes, že aplikace byla využívána ke špehování novinářů, připomíná web.
Čínská sociální sít byla nedávno zakázána také ve Spojených státech. Stopku dostal TikTok na zařízeních úředníků v jednotlivých státech i na federální úrovni. Ačkoli žádná evropská vláda nenásledovala americký příklad, nizozemským úředníkům bylo údajně doporučeno čínskou aplikaci nepoužívat.