Ceny nemovitostí v Česku stále rychle zdražují, za posledních pět let rostly druhým nejrychlejším tempem v Evropské unii. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad (Eurostat). Výrazněji ceny domů a bytů rostly už jen v Maďarsku.
V loňském třetím čtvrtletí vzrostly v Česku ceny domů a bytů v porovnání s průměrem roku 2015 o 55,4 procenta. Výrazněji v celé Evropské unii zdražovaly ve stejném období nemovitosti už pouze v Maďarsku, a to o 80,1 procenta. V EU jako celku rostly ceny v letech 2015 až 2020 o 27,60 procenta, tedy jen zhruba polovičním tempem v porovnání s vývojem v České republice, vyplývá z čísel Eurostatu.
„Klíčovým důvodem citelně nadprůměrného růstu cen nemovitostí v ČR je omezená nabídka bydlení při pokračující silné poptávce dané obecnou prosperitou české ekonomiky a znatelným růstem kupní síly obyvatelstva v uplynulých letech,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj nabídku omezuje zejména nedostatečná výstavba. Ta plyne z dlouhých stavebních řízení a také z toho, že stavebnictví v uplynulých letech naráželo a stále naráží například na nedostatek vhodných pracovníků ze zahraničí.
Podle realitních makléřů ale zdražování Čechy od koupi neodrazuje. „Je to pro realiťáky obrovsky šokující, jakým způsobem, navzdory všemu, lidé chtějí kupovat nemovitosti,“ řekl televizi Nova realitní expert Tomáš Kučera s tím, že vidina zhodnocení peněz lidi motivovala ke koupi nemovitosti navzdory pandemii.
To potvrzuje také ekonom Lukáš Kovanda. „Lidé v nemovitostech spatřují stále vhodný způsob uložení peněz a jejich ochrany před inflačním znehodnocením,“ uvedl Kovanda, který zároveň dodal, že obava z inflačního znehodnocení stoupá napříč Evropou.