Letos i v příštím roce si zřejmě budeme muset připravit plné peněženky prakticky na všechno. Nejen potraviny, energie a nemovitosti, ale také voda bude dále zdražovat. Její cena už přitom v některých oblastech Česka rostla v lednu letošního roku i o deset procent. Důvodem je tak zejména pandemie, která znamená nižší tržby pro vodárenské společnosti.
V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. „Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným místům bere odběratele, a také již déle přetrvávající nutnost investovat do zastaralých vodovodních řadů,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Odliv zahraničních turistů v loňském roce způsobil hluboký propad ve spotřebě vody například v hotelích, totéž způsobilo uzavření sportovišť, bazénů a wellness center. „Vysokoškoláci opustili kampusy a koleje, takže i tam spotřeba vody poklesla. Zahraniční studenti Česko leckdy opustili úplně, ti tuzemští se vrátili k rodičům. Spotřeba vody v domácnostech tak i kvůli tomu – a třeba také kvůli rozšíření práce z domova – sice vzrostla, ale ne natolik, aby tento nárůst kompenzoval popsaný propad,“ popsal Kovanda.
Nižší spotřeba vody tak podle něj znamená nižší tržby pro vodárenské společnosti. „Ty jsou ovšem ze zákona nuceny například vytvářet finanční rezervu určenou pro renovaci vodovodů či kanalizace. Pokud nejsou tržby dostatečné, což loni kvůli odlivu odběratelů nebyly, musí propad vykrývat nárůstem cen,“ pokračuje ekonom.
Vodárny si však nárůst cen nemohou určit sami. „Je omezen výší takzvané sociálně únosné ceny. To je cena za vodné a stočné, která představuje dvě procenta průměrných ročních čistých příjmů domácnosti se standardní spotřebou 88,7 litru na osobu a den,“ vysvětluje Kovanda s tím, že například v Praze je sociálně únosná cena 164,18 koruny za metr krychlový. Nejnižší je naopak ve Zlínském kraji, konkrétně 114,96 koruny za metr krychlový.
Takových úrovní ale cena vodného a stočného podle ekonoma nedosáhne ani po zdražení v příštím roce. Průměrná cena vodného a stočného loni poprvé v historii Česka překonala úroveň 90 korun za metr krychlový, závěrem minulého roku činila celorepublikově průměrně přesně 91,25 koruny.
Šetrnější spotřebou vody je však možné v domácnosti ušetřit i tisíce korun ročně. Například vanu při koupání můžete naplnit pouze z poloviny, ideální je také pořídit úspornou sprchovou hlavici. Tak dokáže spotřebovat dokonce poloviční množství vody oproti běžné hlavici.
„Moderní toaleta zase umožňuje dvojí splachování s úspornějším průtokem – jen tak může domácnost ušetřit tisíce korun ročně. Desítky litrů vody lze ušetřit při jediném praní v moderní pračce v porovnání s pračkou starší. Podobného efektu lze docílit s moderní myčkou v porovnání s myčkou dřívějšího data výroby,“ radí ekonom.